I Kjellerup bliver det en uge fyldt med fællesskab og kulturel inspiration. Fra mandagens håndarbejdsværksted til tirsdagens Alpha-kursus og torsdagens tankevækkende filmvisning, er der mange måder at engagere sig i lokalsamfundet. Her kan du læse mere om, hvad du kan opleve:
Mandag eftermiddag samles kreativt interesserede til håndarbejde i Vinderslev Sognehus. Her arbejdes der med forskellige teknikker som strik og orkis, og fællesskabet bliver en vigtig del, når man deler inspiration og hygger sig over kaffe og hjemmebagt brød.
Tidspunkt: Mandag 19. januar 2026, kl. 13:00-16:00
Sted: Vinderslev Sognehus, Vinderslevholmvej 4, 8620 Kjellerup
Kontakt: Anna Grethe Larsen, mobil 2339 1966
Tirsdag aften i Hinge inviterer menighedsrådet til Alpha-kursus, hvor deltagere får lejlighed til at reflektere over livets store spørgsmål og kristendommens lære. Kurset inkluderer fællesspisning, og der er ingen pres for fælles enighed, men snarere en mulighed for at dele tanker og erfaringer.
Tidspunkt: Tirsdag 20. januar 2026, kl. 18:30-21:00
Sted: K-Huset, Tingskrivervej 28B, 8620 Kjellerup
Tilmelding: Mikael, mik@km.dk eller 21606005
Torsdag kan du komme til en filmvisning arrangeret af Ældresagen og Kjellerup Bibliotek. Filmen, der vises, kaster lys på menneskelige skæbner og udfordrer vores syn på etik og moral. Efter filmen kan man nyde kaffe og kage, mens man debatterer filmens indhold.
Tidspunkt: Torsdag 22. januar 2026, kl. 14:00
Sted: Kjellerup Bibliotek & Mosaikken, Tinghusvej 16, 8620 Kjellerup
Entré: Fri entré
Kaffe/kage: Kontakt Jakob Lyngsøe, tlf. 30 66 42 86, MobilePay: 72904
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.