Oplev Kjellerup til weekend: Metoo-foredrag og dobbelt koncert

Foto: Kultunaut.
dato

Denne weekend i Kjellerup kan du se frem til et tankevækkende foredrag med Jes Dorph-Petersen om hans metoo-sag, samt en dobbelt release-koncert med to unikke sangskrivere i Den Gamle Biograf.

Jes Dorph-Petersen: Metoo-foredrag i Arena Midt Kjellerup

Fredag aften byder på et intimt foredrag med Jes Dorph-Petersen i Arena Midt Kjellerup. Jes Dorph deler sin personlige beretning om hans oplevelser i forbindelse med metoo-sagen, der ramte ham i 2021. Hør Jes’ egen version af hændelserne, hvor han beskriver sin kamp for retfærdighed og ære. Arrangementet afsluttes med en spørgerunde, hvor publikum får mulighed for at stille spørgsmål.

Sted: Arena Midt Kjellerup, Hasselvej 15, 8620 Kjellerup
Entré: 150 kr

Dobbelt Release-koncert i Den Gamle Biograf

Denne fredags koncertoplevelse finder sted i Den Gamle Biograf i Kjellerup, hvor Thomas Borghus og Allan Østerdahl præsenterer en dobbelt release-koncert. De to sangskrivere optræder sammen med et sublimt orkester, der består af nogle af Danmarks mest erfarne musikere. Thomas Borghus, kendt som sanger og guitarist, samt Allan Østerdahl, der fejrer 20 års samarbejde med den amerikanske sangskriver Neill C. Furio, vil begge byde på en uforglemmelig aften fyldt med ny musik og stærke tekster.

Sted: Den gamle Biograf, Vestergade 3, 8620 Kjellerup
Entré: 135 kr



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut