Ugen i Kjellerup: Oplev hyggeligt håndarbejde og litterære anbefalinger

Foto: Kultunaut.
dato

I næste uge er der spændende arrangementer i Kjellerup, hvor man både kan opleve fællesskab gennem håndarbejde og dykke ned i årets bedste litterære udgivelser med lokale biblioteksentusiaster.

Kjellerup byder i den kommende uge på nogle unikke arrangementer. Fra hyggelige håndarbejdsaktiviteter i Sognehuset i Vinderslev til inspirerende litterære anbefalinger på Kjellerup Bibliotek & Mosaikken, er der noget for enhver smag.

Håndarbejde i Vinderslev Sognehus

Mandag eftermiddag kan man deltage i en hyggelig håndarbejdssamling i Vinderslev Sognehus. Her er alle velkomne til at arbejde med forskellige typer håndarbejde som strik, hækling, tunesisk hækling og orkis. Der er også fokus på at strikke dåbsklude, som kan bruges som minde ved barnedåben. Arrangementet handler ikke kun om håndarbejde, men også om fællesskab, hvor deltagerne skiftes til at medbringe brød til kaffepausen.

Tidspunkt: Mandag 12. januar 2026, kl. 13-16
Sted: Vinderslev Sognehus, Vinderslevholmvej 4, 8620 Kjellerup
Kontakt: Anna Grethe Larsen, mobil 2339 1966

Litterære Anbefalinger på Kjellerup Bibliotek

Mandag aften byder på et andet inspirerende arrangement i Kjellerup med fokus på årets store bogudgivelser i 2025. På Kjellerup Bibliotek & Mosaikken kan du få anbefalinger fra bibliotekarerne Frederik, Anne og Britt, som præsenterer håndplukkede bøger indenfor især skønlitterære romaner, men også essays, digte og faglitteratur. Arrangementet inkluderer en kaffepause, hvor der serveres kaffe og kage.

Tidspunkt: Mandag 12. januar 2026, kl. 19
Sted: Kjellerup Bibliotek & Mosaikken, Tinghusvej 16, 8620 Kjellerup
Entré: 95 kr



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut