Horsens vinder over kjellerup IF i hård kamp: Siig Dürr ser defensivt at lære af

Kampens spiller: Frederik.
dato

Kjellerup IF U16-drengene måtte se sig besejret af hjemmeholdet FC Horsens i en kamp torsdag aften, der bød på både op- og nedture for det gæstende hold. Trods en stærk start endte kampen 3-1 i til Horsens.

Cheftræner Kennet Siig Dürr reflekterer over kampens forløb og forklarer, hvordan Kjellerup startede godt: "Vi kommer rigtig godt ud til kampen i dag og sidder på det meste af spillet den første halve time." Desværre for Kjellerup kom Horsens foran efter 17 minutter. 

Under kampen blev Kjellerup ramt, da anfører Victor Kiesbye måtte udgå med en skade i lysken i pausen, hvilket tvang holdet til at omrokere. "Vi kommer godt ud til 2. halvleg efter en formationsændring og presser Horsens langt tilbage", fortæller cheftræneren.

Da Horsens fik et gult kort efter 60 minutter, kom der for alvor tro på, at Kjellerup kunne få point med hjem. "Vi presser på, men uden det for alvor bliver farligt", indrømmer Siig Dürr.

Kampen bød på nogle positive elementer for Kjellerup, der formåede at holde godt på bolden. "Det er en af de fokuspunkter, som vi har haft den sidste tid", siger Siig Dürr, men fortæller også, at defensiven ikke var på niveau med tidligere kampe.

Trods nederlaget ser træneren mange styrker i sit hold. Siig Dürr afslutter: "Vi skal blive ved med at være sultne, for så er jeg sikker på, at der venter flere point fremadrettet."

Næste kamp for Kjellerup IF U16 Drenge er et opgør imod Vinding SF. Det udspiller sig i Bjergets Idrætsanlæg d. 22. maj klokken 19:30.

Kampens resultat: 3-1 til FC Horsens
Række: U16 Drenge Liga 2 (2009) 11:11 - forår 2025, Pulje 457

Mål
17'1-0Sebastian Dahl Hjort
24'1-1Noah Walliser Sehested
31'2-1Magnus Emil Busk Pedersen
73'3-1Sebastian Dahl Hjort

Kilde: Kennet Siig Dürr - Kjellerup IF U16 Drenge
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.