Gospel-kids: Sangglæde og fællesskab for børn i Kjellerup

dato

Gospel-kids er det perfekte tilbud for børn fra 5 år og opefter, der elsker at synge og lege. Hver tirsdag i Vinderslev Sognehus kan børn opleve sangglæde, bevægelse og bibelfortælling i en tryg og kreativ ramme.

Gospel-kids byder alle børn fra 0. til 6. klasse velkommen til en verden af sang og leg. Med fokus på sangglæde, leg, bevægelse, bibelfortælling, kreativitet og fællesskab, er Gospel-kids en fantastisk mulighed for børnene at udfolde sig i trygge omgivelser.

Fællesskab og kreativitet

Aktiviteterne er designet til at fremme børnenes kreativitet og sociale færdigheder, mens de nyder musikkens glæder. Gospel-kids er tilknyttet Danmarks Folkekirkelige Søndagsskole, og der er planlagt børnerådsmøder og en årsfest i løbet af året, hvor børnene kan deltage og få nye oplevelser.

Forældre er velkomne

Forældre er altid velkomne til at deltage og opleve den glæde og energi, som børnene bringer til Gospel-kids. Det er en skøn mulighed for at se, hvordan børnene trives og udvikler sig i fællesskabet.

Praktisk information
Dato: Hver tirsdag, startende 29. april 2025
Tid: Kl. 15.45-17.00
Sted: Vinderslev Sognehus, Vinderslevholmvej 4, 8620 Kjellerup
Pris: 75 kr. for et år
Kontakt: Lise Kongensholm (20 47 77 62), Dinna Swartz (60 90 41 85), Anne Marie Najbjerg (61 77 74 54)



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut